Web Tasarımı

İnternetin hayatımıza girmesi bizlere benzersiz bir devrin kapılarını açmış oldu. Hızla değişen ve hızla gelişen bir dünya yaratan internet, beraberinde yepyeni terimler de oluşturdu. Web tasarımı da bu terimlerden bir tanesidir. Arama motorlarında yaptığımız sorgular sonucu karşımıza çıkan her sayfa bir internet sitesine aittir. Bu sitelerin amacına hizmet edip etkin bir şekilde kullanımı ancak başarılı bir tasarım ile mümkündür. Bu içeriğimizde, web tasarımıyla ilgili ihtiyacınız olan bilgilere yer verdik.

Web Tasarımı Nedir?

Sanal ortamda oluşturulan her türlü kaynağın (ses, resim, çizim, yazı, grafik, video vb.) farklı cihazlarda da kullanılmasını sağlayan servis web olarak tanımlanmaktadır. Web hizmeti “world wide web (www)” üzerinden internet aracılığıyla sağlanmaktadır. Web üzerinde oluşturulan kaynakların sunulduğu alan ise web sayfası olarak adlandırılmaktadır. Birleşen web sayfaları ise bir web sitesini veya bir diğer adıyla internet sitesini oluşturmaktadır.

Sanal ortamda web terimleri arasında varolan hiyerarşiyi bu şekilde özetleyebiliriz. Web tasarımı ise tüm bu hiyerarşinin etkin kullanımını sağlamak için gerçekleştirilen çalışmadır. Özellikle görselliğe ağırlık veren tasarım işlemi, aynı zamanda içeriğin doğru zamanda doğru kullanıcıya ulaşmasını ve web sitesinin amacına uygun hizmet vermesini sağlamaktadır.

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi web sitesinin amacına uygun hizmet verebilmesi için doğru ve başarılı bir tasarıma sahip olması gerekir. Bir web tasarımının başarılı olabilmesi için sahip olması gereken özellikler vardır. Bu özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Web tasarımı, internet sitesinin içeriğine uygun bir şekilde tasalanmalı. Sitede yer alan görseller ve metinler kullanıcının dikkatini çekmeli ve sitede daha çok vakit geçirmesini sağlamalıdır. Hazırlanan metinler anahtar sözcükler içermeli ve arama motorunda üst sırada yer alacak şekilde hazırlanmalıdır. Bunun için SEO uyumu göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Hazırlanan içeriğin kendi içinde bir düzeni olmalı. Siteyi ziyaret eden kullanıcı, ihtiyacı olan bilgiye kolaylıkla ulaşabilmeli. Web sitesinde yer alan sayfalar tutarlı ve bir bütün oluşturacak şekilde biraraya getirilmeli.
  • Yazı tipi seçimine dikkat edilmeli. Web sitesinin hedef kitlesi göz önünde bulundurularak uygun yazı tipi ve büyüklüğü tercih edilmelidir. Tercih edilecek yazı tipi ve büyüklüğünde dikkat edilmesi gereken kilit nokta yazının okunaklı olmasıdır. Kullanıcının okurken kendini rahat hissedemediği içerikler gereken ilgiyi göremez.
  • Tasarımda büyük öneme sahip bir diğer özellik de kullanılan renklerdir. Web sitesinin kullanım amacına uygun renkler tercih edilmelidir. Kişisel bir web sitesi tasarlanırken renk tercihleri daha esnek olabilir. Ancak kurumsal bir şirket için bir web sitesi tasarlanıyorsa renk seçimine biraz daha fazla dikkat edilmelidir. Tercih edilen renkler kurumun ciddiyetine yakışır olmalı. Bunun yanı sıra şirket logosu ile uyumlu renklerin tercih edilmesi başarılı bir tasarım için tavsiye edilmektedir.
  • İnternet sitesinin daha çekici hale gelmesi için görsel ögeler eklenmelidir. Seçilen görsel ögelerin özgün ve içerik ile uyumlu olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Hemen şimdi web sitesi hizmetimiz hakkında bilgi almak için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Webtadil Dijital Danışmanlık