Dijital Reklam

Bilindiği üzere internet, günümüzün en hızlı ve en yaygın kullanılan iletişim kanalıdır. Her yaştan kullanıcının tercih ettiği bu kanal pek çok farklı amaca hizmet etmektedir. İnternetin ticaret yapmak için kullanılmasıyla birlikte bu platformda yapılan tanıtımlar da önem kazanmıştır.

Online platformlar üzerinden gerçekleştirilen tanıtım işlemi dijital reklamcılık olarak adlandırılmaktadır. İnternette karşımıza çıkan youtube reklamları, alışveriş reklamları veya arama ağı reklamları birer dijital reklam örneğidir. Yapılan araştırmalara göre izlenen video içerikleri bir ürünü alıp almama konusunda tüketici üzerinde büyük etkiye sahip. Özellikle görüntülü reklamlar tüketicinin üzerinde olumlu etki bırakmaktadır.

Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

Geniş bir alana sahip olan dijital reklamcılık hizmet verdiği alana göre farklı türlere sahiptir. Dijital reklam türleri:

 • Görüntülü (display) reklamlar: yapılan tıklamalar üzerinden maliyetlendirilen reklam türüdür. “Banner reklamlar” olarak da bilinirler.
 • Video dijital reklamlar: adından da anlaşılacağı üzere video içeriğinde hazırlanmış reklamlardır.
 • Sosyal medya reklamları: sosyal medya kanallarında yayınlanan reklamlardır. Reklamın, hedef kitlenin tercih ettiği sosyal medya kanalında yayınlanmasına dikkat edilmelidir.
 • Mobil dijital reklamlar: akıllı telefonlara uyarlanmış dijital reklam türüdür. Banner (görüntülü) reklamların mobildeki versiyonudur.
 • Arama motoru (adwords) reklamları: içeriğe uygun anahtar kelimeler kullanılarak oluşturulan reklamlardır. Google ads yöntemlerine uygun hazırlanırlar.
 • CPM reklamlar: Reklamın gösterim miktarı üzerinden maliyetlendirilen reklam türüdür.
 • PPC reklamlar: Sadece reklama tıklandığında ücretlendirme yapılan reklam türüdür. Küçük işletmeler özellikle bu reklam çeşidini tercih etmektedir.

Dijital Reklamın Verileri Nasıl Takip Edilir?

Reklam içeriği üretmek oldukça zorlu bir iştir. Ancak oluşturulan reklamı hedef kitleye ulaştırmak çok daha zordur. Başarılı bir reklam üretmek için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Her işi başarmak ve onları diğer insanlara tanıtmak da oldukça önemli bir husustur.

Bu kuralları dijital reklam analizleri üzerinden çıkartabilirsiniz. Reklamınız üzerinden elde edilen verileri doğru yorumlayarak etkili pazarlama stratejileri geliştirmeniz mümkündür. Dijital reklam verilerinize Google ads analizleri veya Google analitik analiz sonuçlarından ulaşabilirsiniz.

 • Dijital reklam türlerinden biri olan Google Ads, Youtube veya Google arama sonuçlarında reklamlarınızı yayınlamanızı sağlayan bir araçtır. Dijital reklamcılıkta en çok tercih edilen reklam araçlarından biridir. Reklamlarınızın görünürlüğünü Google ads analizlerinden takip edebilirsiniz. Reklamlarınızı takip eden kitleyi tanıma, ziyaretçi hareketlerini takip etme, reklam kazancını takip etme gibi pek çok bilgiyi bu analizlerden öğrenebilirsiniz.
 • Benzer şekilde Google analitik analizini takip ederek vermiş olduğunuz reklam hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Google’ın ücretsiz olarak sağladığı bu hizmet sitenizin trafik akışını takip etmenizi sağlamaktadır. Elde ettiğiniz veriler sayesinde etkin stratejiler geliştirebilirsiniz. Kullanıcıların profilini çıkarabileceğiniz bilgileri toplayarak hedef kitleye hitap etmenizi kolaylaştırır.

Neden Dijital Reklam Tercih Edilmeli?

Değişen trendlere hızla ayak uydurmak için aynı hızda hareket etmek gerekir. Bu değişimlere kolayca uyum sağlamak için ise dijital platformlar önerilmektedir. Başarılı bir pazarlama için dijital kanallar geniş kitlelere kolay erişim sağlamaktadır. Bunun yanı sıra dijital reklamcılık pek çok avantaj sağlamaktadır:

 • Özellikle küçük işletmeler için hedef kitleye ulaşımı kolaylaştırmaktadır.
 • Düşük maliyet ile büyük etki yaratmak mümkündür.
 • Klasik reklam anlayışına göre dijital reklamlara olan ilgi daha yüksektir.
 • Lokasyon seçimleri sayesinde direkt hedef kitleye ulaşarak amaca yönelik hizmet kolaylığı sağlamaktadır.
 • Mobil cihazlarda yayınlanan reklamlar kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmektedir.
 • Sanal dünyanın hayatımızın bir parçası olmasıyla beraber her sektörde dijitalleşme hareketi görülmekte. Buna bağlı olarak rakip firmalar dijital reklamcılığı tercih etmektedir. Sektörel gelişmelerden geri kalmamak için dijital reklamcılığa geçilmelidir.

Hemen şimdi dijital reklam danışmanlığı almak için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Webtadil Dijital Danışmanlık