Marka Danışmanlığı

Marka tescili, bir markanın yasal koruma altına alınması için yapılan bir işlemdir. Bu işlem, markanın sahibine yasal haklar sağlar ve markanın izinsiz kullanılmasını engeller. İşletmeler için marka tescili son derece önemlidir ve birçok avantaj sağlar.

Dünyada her yıl yüzbinlerce sahte/taklit ürün ve hizmet girişimi marka tescili ile önleniyor. Yetkisiz tabela konumlandırmalarının önüne geçebilmek ve alan adlarının üçüncü şahıslarca kullanımı uluslararası düzeyde önlenmesi ancak marka ile mümkündür. Alanında uzman ekibimizle marka danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Neden Marka Tescili?

Yasal Koruma: Marka tescili, markanın yasal olarak korunmasını sağlar. Tescil edilen marka, diğer kişi veya kurumların izinsiz kullanılmasını önler ve marka sahibine hukuki dayanak sağlar. Bu sayede marka sahibi, markasının itibarını ve değerini koruyabilir.

Rekabet Avantajı: Tescilli bir marka, işletmeye rekabet avantajı sağlar. Tescilli bir marka, benzersiz ve tanınabilir bir kimlik oluşturarak, tüketiciler arasında güven ve sadakat yaratır. Tüketiciler, tescilli bir markayı diğer benzer markalardan ayırt etme eğilimindedir ve bu da işletmenin pazarda öne çıkmasını sağlar.

Ticari Değer: Marka tescili, işletmenin ticari değerini artırır. Tescilli bir marka, işletmenin varlık değerini oluşturur ve marka sahibine mülkiyet hakları sağlar. Bu, işletmenin markasıyla ilişkilendirilen ürün veya hizmetler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar ve markanın lisanslama veya satış gibi ticari fırsatlar yaratmasına olanak tanır.

Hukuki Korumaya Dayanak: Marka tescili, marka sahibine hukuki bir dayanak sağlar. Marka sahibi, tescilli markayı kullanmayan veya izinsiz olarak kullanan kişi veya kurumlara karşı yasal olarak önlem alabilir. Marka sahibi, markasının izinsiz kullanılması durumunda hukuki yollara başvurarak haklarını koruyabilir ve tazminat talep edebilir.

Uluslararası Koruma: Marka tescili, markanın uluslararası düzeyde korunmasını sağlar. Uluslararası marka tescili, markanın farklı ülkelerde de yasal korumaya sahip olmasını sağlar. Bu, işletmenin markasını uluslararası pazarlarda güvenle kullanmasını ve genişletmesini sağlar.

Marka Süreci Nasıl Başlar?

Bu hizmet için çoğunlukla danışmanlık hizmeti alınır. Danışmanlık hizmetlerinde genel olarak sınıf harcı + danışmanlık + vekillik + 1 yıllık izleme şeklinde paketi fiyatı verilir.

Başvurunuzu yaptıktan sonra isminiz için koruma süreci başlar. Bir marka en erken 4 ayda tescil kararı alır. Marka başvuru süreciniz başlayınca 2 farklı senaryo olur.

 • 1. SENARYO: Markanızın TÜRKPATENT tarafından kısmı ya da tam rededilmesi. Böyle bir durumda karara itiraz etmek gerekebilir. Bu tür durumlarda ekstra masraflar çıkacaktır karşınıza.
 • 2. SENARYO: Markanız TÜRKPATENT tarafından onaylandıktan sonra 2 ay boyunca bültende kalır. Bültende iken itiraz ya da itirazlar alabilir. İtiraz ya da itirazlara karşı görüş bildirirken yine karşınıza ekstra masraflar çıkacaktır.

Diyelim ki markanız TÜRKPATENT tarafından onaylandı ve bültende iken de herhangi bir itiraz gelmedi. Bültenden sonra 1-75 gün arasında markanız tescil kararı alıyor. Tescil harcını yatırdıktan sonra markanız 10 yıl boyunca tescil edilmiş olacaktır. TÜRKPATENT her sene 1 Ocak'ta işlem ücretlerine zam yapmaktadır. Dolayısıyla başvuru yaptığınız tarihe göre karşınıza farklı maliyetler çıkabilir.

Marka Sınıfları

Toplam 45 tane marka sınıfı bulunmaktadır. 1'den 34'e kadar olan sınıflar ticari, 35'den 45'e kadar olanlar ise hizmet sınıflarıdır. Tüm sınıfların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

En Çok Sorgulanan Marka Sınıfları

 • 16. Sınıf : Kağıt, Karton, Kırtasiye, Matbaa
 • 25. Sınıf : Tekstil
 • 29. Sınıf : Et Ürünleri, Kuru Bakliyat, Kuru Yemişler, Yumurta.
 • 30. Sınıf : Kahveler, Çaylar, Tatlılar
 • 32. Sınıf : Meyve Suları, Kaynak Suları, Maden Suları
 • 35. Sınıf : Genel Bir Sınıftır, Mağazıcılık, E-ticaret, Fason Üretim, Tabela v.s..
 • 36. Sınıf : Emlakçılık, Sigortacılık, Gayrimenkul Komisyonculuğu
 • 37. Sınıf : İnşaat, Temizlik, Madencilik
 • 39. Sınıf : Taşımacılık Hizmetleri, Paketleme, Depolama
 • 41. Sınıf : Eğitim Hizmetleri
 • 42. Sınıf : Bilişim, Mühendislik
 • 43. Sınıf : Otelcilik, Yiyecek İçecek Yerleri
 • 44. Sınıf : Tıbbi hizmetler, Güzellik Hizmetleri
 • 45. Sınıf : Danışmanlık

Marka Araştırma

Marka araştırması yapmak için buradayız! İşletmenizin marka değerini artırmak ve rekabet avantajı elde etmek için doğru adımları atmanızı sağlıyoruz. Ücretsiz olarak sunduğumuz hizmetimizle, markanızın gücünü analiz ediyor, hedef kitlenizin beklentilerini anlamaya çalışıyor ve sektördeki fırsatları keşfediyoruz. Siz de bize katılın, markanızın başarı yolculuğuna bugün başlayın! Hemen başvurun, marka araştırmanızı yapalım.

Webtadil Dijital Danışmanlık